sobota, 23 kwietnia 2011

Wielkanoc, slowfood i żurek :)

Ostatnio dużo słyszy się o ruchu slow foodowym oraz o promowaniu slow foodu w Polsce. Postanowiłam napisać o tym kilka słów z okazji Świąt Wielkanocy, ponieważ szperając w starych, śląskich, wielkanocnych przepisach uzmysłowiłam sobie, że przyrządzanie żurku to nic innego jak właśnie gotowanie zgodnie z założeniami tego ruchu :)

Slowfood to międzynarodowa organizacja, której celem jest ochrona prawa do smaku oraz uświadamianie ludzi, że jedzenie jest dla przyjemności, a nie z konieczności :) Ponadto zajmuje się też wspieraniem żywności oryginalnej, regionalnej, produkowanej/ wytwarzanej w sposób tradycyjny, w zgodzie z naturą i niestety zagrożonej zniknięciem w wyniku ekspansji fast foodu. Jestem osobą, która poznaje świat nie tylko wzrokiem i węchem, ale przede wszystkim smakiem. Jadąc do Włoch smakuję cappuccino i sery w każdej postaci: peccorino, parmezan, mozzarellę...W Portugalii zmierzam wprost do piwnic poczuć woń i bukiet Porto, w Pradze pochłaniam knedliki zapijając Kozelem. :) a u rodziców w Zabrzu..nie oprę się kluskom śląskim, roladzie i modrej kapuście :)

Popieram zatem slow food całą sobą, bo kojarzy mi się z oscypkiem, pesto, śródziemnomorskim chlebem kukurydzianym, bawarskim wurstem oraz z tradycyjnym zakwasem na świąteczny żurek lub barszcz biały i absolutnie nie chcę, aby te wszystkie przysmaki zostały wyparte przez szybkie dania w proszku dostępne w każdym supermarkecie. 

Co do tych dwóch zup jest wiele rozmaitych przepisów i wiele opinii na temat co różni żurek od barszczu.Barszcz podobno powinien mieć w sobie białą kiełbasę, boczek oraz grzyby. Żurek natomiast musi koniecznie być na zakwasie z mąki żytniej, zawierać sporo czosnku i mieć kwaśny smak. Można zatem powiedzieć, że moja wersja zupy wielkanocnej jest bardziej żurkiem, z nutką barszczu białego :) Na pewno jednak slow foodowa, bo czerpie z dawnej tradycji robienia zakwasu żurkowego.

Składniki:
1.5 litra wywaru wołowego lub drobiowego z dwoma liśćmi laurowymi
2 szklaki zakwasu/ żurku (ja użyłam tradycyjnego zakwasu na żurek śląski z mąki żytniej, wody oraz czosnku)
3 średnie białe kiełbasy
duża cebula
pół szklanki śmietany 18%
łyżka tartego chrzanu rozmieszanego z dwoma ząbkami czosnku
sól, pieprz, majeranek

Pokrojoną w drobną kostkę cebulę podsmażyć wraz z kiełbasą pokrojoną w plasterki, a następnie dodać do gotującego się bulionu/ wywaru. Gotujemy kilka minut, a następnie wlewamy dwie szkolanki żurku i gotujemy ok. 7 minut. Do śmietany dodajemy dwie łyżki zupy i mieszamy, a następnie delikatnie wlewamy śmietanę do zupy, aby się nie zważyła. Chrzan mieszamy wraz z czosnkiem oraz szczyptą soli i również dodajemy do zupy. Na koniec obficie pieprzymy i dodajemy majeranku do smaku. Podajemy z przepołowionym jajkiem na twardo :) Można także udekorować pietruszką.

Smacznych Świąt z tradycyjnymi, regionalnymi potrawami, dużo odpoczynku i radości życzy
ChocoManiac :)

Dla zainteresowanych ruchem slow foodowym polecam stronkę:

http://www.slowfood.pl/

Dajcie znać co myślicie o całej inicjatywie i czy również popieracie ochronę naszych regionalnych przysmaków. :)

*zdjęcie ze strony Knorr.pl

3 komentarze:

  1. Wesołych Świąt również dla Was :) Żurek świąteczny to mus, slow food bardzo dobra inicjatywa :) Fajnie, że "założyłyście" forum.

    Pozdrawiam :)
    Rudaaa

    OdpowiedzUsuń
  2. Podpisuje sie w 100% pod powyzszym tekstem i dolaczam do grupy slow foodowcow :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również dołączam do grupy Slowfood! Ćwiczyłam już przed całą leeeniwą niedzielę :-).

    Super pomysł z założeniem forum:-).

    Pozdrowionka,
    Cuba Libre

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...